Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi | pangudownloads.org

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Sarılık tam gelişmiş bir hastalık değil, bunun bir belirtisidir. Bu durum karaciğerin veya kan hastalıklarının ihlali anlamına gelir. Cildin ve skleranın sararması, kandaki aşırı miktarda bilirubinden kaynaklanır. Tıpta sarılık, bağımsız bir patoloji olarak öne çıkmaz. Sararma, doktorlar tarafından, vücudun işlevinin ihlali anlamına gelen tehlikeli bir sinyal olarak algılanır.

Çocuklarda sarılık özellikleri

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Cildin rengini değiştirmenin nedeni sarı pigmenttir - hemoglobinin yıkım ürünüdür. Sağlıklı bir vücutta, bilirubin dışkı ile birlikte sindirim sistemi yoluyla atılır. Ancak hepatik yetmezlik veya safra kanallarının tıkanmasıyla, kanda birikmeye başlar. Fazlalıklarının bir kısmı, böbrekler tarafından dışarı atılır, üzerlerinde fazladan bir yük ve ayrıca sarılık ile kendini gösteren deri yoluyla atılır.

Bildiğimiz gibi, sarılık sendromu, karaciğer veya safra yollarının ihlallerinden kaynaklanır. Bu sistemin işleyişini etkilemek için birçok sebep vardır.

Bir doktora başvururken, aşağıdaki patoloji formlarından şüphelenebilir:

  • Karaciğer. Hepatositler (karaciğer hücreleri) bilirubini safraya dönüştürmeyi bırakmaktadır. Örneğin, bu viral hepatit ile olur;
  • Hemolitik. Görünüşünün nedeni kan hastalıklarıdır. Karaciğerin hematopoetik fonksiyonu ile ilişkili olan yeni doğmuş çocuklarda sarılık gibi bir şey vardır. Bu durum tehlikeli değildir, ancak yetişkinlerde de görünebilir. İkinci durumda, patolojinin hemolitik formu zehirlenme, lenfoma, anemi veya otoimmün hastalık ile ilişkilidir;
  • Obstrüktif. Safra kesesi işlevinin ihlali ve safra kanallarındaki durgunluktan dolayı meydana gelir, örneğin, ikincinin kanın içine aşırı miktarda alımını provoke eden safra veya taşların birikmesi ile tıkanabilir.

Çocuklarda Sarılık Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Bu patolojinin karakteristik bir klinik tablosu vardır, bu yüzden onu teşhis etmek oldukça kolaydır. Örneğin, her zaman bir ağrı sendromu vardır. Ağrı, karaciğer bölgesinde sağ hipokondriyumda lokalizedir. Genellikle ateş, titreme, baş ağrısı gibi belirtiler vardır. Hasta kilo vermeye başlar, iştah azalır, dispeptik bozukluklar görülür.

Safra kesesi kolesistit ile birliktedir. Ayrıca, genel zehirlenme belirtileri vardır: mide bulantısı, kusma, kas ağrısı vb.

Çocuklarda sarılık belirtileri

Klasik tezahür, cilt, gözler ve mukoza zarlarının karakteristik sarımsı bir tonudur. Bazen çocuklarda sözde karoten veya yanlış sarılık olduğu dikkati çeker. Bu fenomen, vücuda gıda ile giren aşırı karoten tüketimi tarafından kışkırtır.

Karotenin sarılık veya gerçek olup olmadığını öğrenmek için semptomları takip etmek gerekir. Her şeyden önce, sadece ten rengine değil, aynı zamanda sklera ve mukoza zarlarına da dikkat etmeniz gerekir. Buna ek olarak, gerçek hastalığa, idrarın koyulaşması eşlik eder ve dışkılar, tam tersine, neredeyse beyaz, yani, renksiz hale gelir.

Bir çocuk zaten sarılık ile doğarsa ne yapmalı

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Bu durumda ciddi bir ihlal var. Genellikle anne ve bebeğin Rh faktörü uyumsuz olduğunda bu olur. Sonuç olarak, ikincisinde eritrositler doğumdan önce yok edilir. Bu şiddetli anemiye yol açar.

Böyle bir çocuk gelişimde geri kalabilir, sağır olabilir. Bu çocuklarda kas yetmezliği sıklıkla görülür, ölüm dışlanmaz.

Uzamış sarılık: bir aylık bebekte bir hastalık

Sarılık sendromu normal olarak 2-3 haftalık bir yaşama girer, ancak bazı sağlıklı çocuklarda cilt ve mukoza zarının sararması 1-3 aya kadar hayat olabilir. Kural olarak, bu oldukça doğal bir durumdur. ay çocuk Genellikle hamilelik ve doğum sırasında alınan bir kadın, anne sütü, prematürite, olgunlaşmamışlık gibi ilaçlar tarafından kışkırtır. çocuk, yetersiz kilo alımı ve bir takım patolojiler.

artırmak dolaylı bilirubin 200-250 μmol / l'ye kadar bir aylık bir bebeğe tehdit oluşturmaz. Yeni doğmuş bir bebeğinki gibi, özellikle de hızlı büyümenin yaşamın ilk günlerinde görüldüğü zamanki kadar toksik değildir.

Bazı durumlarda fototerapi reçete edilebilir. Emzirme gerekli değildir. Safra incelmek ve bu gibi bir çıkış geliştirmek için yardımcı ursodesoxycholic asit ilaçlar kullanabilir miyim. Görünüm ise sarılık ciddi bir patolojiden önce, çabalar ikincisini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

İkterik sendromun teşhisi

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Bir doktora zamanında temas, hastalığınızı etkili ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırmanıza ve semptomları durdurmanıza olanak tanır. Tanı sürecinde, genel ve biyokimyasal bir kan testi, vücutta bilirubin konsantrasyonu testi ve karaciğer fonksiyonunun incelenmesi gereklidir.

Bazı vakalarda, uzmanın organ hasarı derecesini değerlendirmesine ve hastalığın yapısını belirlemesine izin veren karaciğer biyopsisi gereklidir.

Sarılık tedavisi

Hastalığın doğrudan ortadan kaldırılması yöntemi, görünümünün nedenine bağlıdır. Provoke edici faktöre bağlı olarak, kanda aşırı miktarda büyük miktardaki bilirubini yok etmeyi amaçlayan ilaç reçete edilir. Bazen yukarıda bahsedilen fototerapi söz konusudur. Yenidoğanlar sarılık ilaçlarla tedavi edilmez, kural olarak, kendi kendine geçer.

Bir diyetin takip edilmesi çok önemlidir: yiyecekler safra sistemi için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bebeklere süt ürünleri, sebzeler, az yağlı balıklar ve yağsız et vermek yararlıdır. Kaba lif içeren meyveler yememeniz tavsiye edilir.

Sarılık komplikasyonları

Hastalık zamanında tespit edilir ve tedavi edilirse, genellikle komplikasyon olmaksızın geçer. Çok nadirdir, ancak yenidoğanlardaki patolojinin, hemolitik aneminin gelişmesini provoke ederek vücudun dokularında kan dolaşımını kötüleştirdiği görülür. Buna karşılık, ikincisi, özellikle de onunla doğmuş olsaydı, bebeğin zihinsel gelişimini etkileyebilir.

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Sendromun kendisi tehlikeli değildir, ancak buna neden olan hastalık, sağlık durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir, örneğin, safra boşaltımının ve diğer vücut sistemlerinin işlevini etkiler.

Bilirubinin özellikleri, büyük miktarlarda zehirlenme, kan zehirlenmesi ve sinir sisteminin işini olumsuz yönde etkileyen bir tür zehirdir. Yenidoğanın hastalığının gereğinden az veya yanlış tedavisi, onun zihinsel gelişiminin ihlaline yol açabilir.

önleme

Bu durumda ikterik sendroma neden olan hastalıklardan sakınmak gerekir. Bunlardan kaçınmanın en kolay yolu kişisel hijyeninize dikkat etmektir. Yemek pişirme ve işleme sürecini yakından izlemek gereklidir. Çocuğun delici kesici objelerle (neşterler, jiletler, iğneler, şırıngalar) temas etmesine izin vermeyin.

Çocuklara sarılık (hepatit) karşı aşılar

Bugün, cildin renginde bir değişiklik eşlik eden hepatit A ve B - gibi hastalıklara karşı aşılama. Hepatit A esas olarak iç yolla bulaşır ve ciddi komplikasyonlara neden olmayan enteroviral bir enfeksiyondur. Hepatit B, kan yoluyla bulaşır ve siroz ve karaciğer kanserine neden olabileceği için tehlikelidir.

Çocuklarda sarılık: nedenleri, belirtileri ve belirtileri, tanı ve tedavisi

Hepatit A'ya karşı aşılama hem çocuklara hem de yetişkinlere, özellikle karaciğer hastalıkları olanlara verilir. Böyle bir önlem kesinlikle güvenlidir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Aşılama, altı ay arayla iki kez yapılır - bir yıl. İlk aşılamadan yaklaşık 10 gün sonra vücutta antikorlar üretilir. Bu koruma 6 ila 10 yıl geçerlidir.

Hepatit B'den yapılan aşılar, 1 aylık aralıklarla üç kez yapılır. Çocuklar için ilk aşı hala hastanede. Böyle bir önlem yaklaşık 10 yıl boyunca kendinizi hepatit B'den korumanıza izin verir, ancak bazı insanlar ömür boyu bağışıklığa sahiptir.

Bu aşılar danışma niteliğindedir, ancak ebeveynler artık herhangi bir aşıyı kullanmayı reddedebilirler.

Yukarıdakilerden yola çıkarak şunu özetleyebiliriz: aşılama, sarılık ve diğer bazı semptomların eşlik ettiği hepatit A ve B'nin gelişmesini önlemek için alternatif olmayan bir yoldur ve ayrıca bir sağlık tehlikesi (hepatit B) oluşturur. Çocuklarınızın sağlıklı olsun!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 73 = 77

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: