Juvenilná celulitída šteniatok: príčiny, symptómy, liečba | pangudownloads.org

Juvenilná celulitída šteniatok: príčiny, symptómy, liečba

Juvenilná celulitída - pomerne zriedkavá patológia - idiopatická forma panikulitídy, ktorá sa prevažne vyskytuje u mladých jedincov. Táto choroba sa tiež označuje ako juvenilná pyodermia, očkovanie šteniatka, juvenilná sterilná granulomatózna lymfadenitída a dermatitída.

Príčiny juvenilnej celulitídy u šteniatok

Juvenilná celulitída šteniatok: príčiny, symptómy, liečba

Bohužiaľ odborníci v oblasti veterinárneho lekárstva stále nemôžu presne určiť, čo vyvoláva. Existuje však hypotéza, že choroba je spojená s dysfunkciou imunitného systému, pretože patológia dobre reaguje na liečbu kortikosteroidmi.

Okrem toho odborníci odhalili predispozíciu plemena, to znamená, že príčinné faktory zahŕňajú dedičnú (genetickú) kauzálnu zložku. Okrem toho sú zložky vakcín tiež považované za spúšťač imunitnej odpovede.

Známky juvenilnej celulitídy u šteniatok

Vo všeobecnosti sa patológia prejavuje u mladých jedincov vo veku od 3 týždňov do 6 mesiacov. Genetická predispozícia je vidieť v týchto plemien psov ako goldenretriver, jazvečík, labradorský retríver, bígla, zlatý seter pointer. V jednom vrhu môže byť len jedno šteňa choré alebo niekoľko naraz.

Juvenilná celulitída šteniatok: príčiny, symptómy, liečba

Prvým znakom vývoja patológie je edém v oblasti papule, najmä na perách a očných viečkach.
Lekár na fyzickom vyšetrení odhaľuje charakteristické zvýšenie lymfatických uzlín lokalizovaných pod čeľusťou.

Patológia postupuje pomerne rýchlo a prudko - 24-48 hodín po nástupe prvých príznakov na koži sú vytvorené papuly a pľuzgieriky, rovnako ako progresívny fistuly.

Neskôr vzniknú papulárne lézie, na ich mieste sa vytvárajú krusty. Na vrchole poškodenie chorobou sú lokalizované na časti tela, ako sú očné viečka, pery, brade, nosa, na vnútornom povrchu zvukovodu. Lezie sú dosť bolestivé, ale svrbenie je slabé.

Existuje možnosť abscesu submandibulárnych lymfatických uzlín. Niekedy sa stáva, že vyrážky nie sú obmedzené na uvedené časti tela a rýchlo sa rozšíria ďalej, zvyčajne na telo. Tam môže byť systémové prejavy choroby, ktoré sú obvykle prejavuje ako horúčka, bolesť kĺbov (aseptických hnisavých artritídy u štvrtinu prípadov), anorexia, depresie, apatia, zníženie alebo strata chuti do jedla.

Diagnóza juvenilnej celulitídy

Pri odvolávaní sa na lekára je predpísaná cytologická laboratórna štúdia pustúl. Jeho výsledky ukazujú na sterilný pyogranulomatózny zápal, mikróby sú opäť pripojené.

Predpokladaná diagnóza je založená na charakteristických klinických charakteristikách. Konečným záverom je dermatogastopatológia (piogranulomatózna pannikulitída a dermatitída).

Juvenilná celulitída u psov je určená nasledujúcimi opatreniami:

Juvenilná celulitída šteniatok: príčiny, symptómy, liečba
  1. Anamnéza, vyšetrenie zvieraťa;
  2. Laboratórne vylúčenie iných patologických stavov;
  3. Zaznamenávajú sa tkanivá - makrofágy, nedegeneratívne neutrofily, mikroorganizmy chýbajú;
  4. Vykonáva sa biopsia kože;
  5. Kultúrne vyšetrenie na prítomnosť mikroflóry.

Povinné diferenciálnej diagnostika sa vykonáva, ako choroba má podobný klinický obraz s angioedému v elementárnej forme demodikózy sprevádzané sekundárne pyodermia, negatívne reakcie na medikamentóznu prípravkov, bakteriálne pyodermia.

Liečba juvenilnej celulitídy u šteniatok

Juvenilná celulitída šteniatok: príčiny, symptómy, liečba

Lekári v tomto prípade uprednostňujú lieky skupiny kortikosteroidov v imunosupresívnych dávkach. Spravidla je prednizolón predpísaný pri výpočte 2 mg liečiva na 1 kg hmotnosti zvieraťa, ktorá sa podáva perorálne raz denne.

Liečba prednizolónom trvá od 1 do 4 týždňov. Trvanie liečby kortikosteroidmi závisí od rýchlosti vymiznutia príznakov.

Liečba juvenilnej celulitídy u domácich zvierat pokračuje až do úplného zmiernenia symptómov. Denná dávka pri výskyte príznakov remisie sa postupne znižuje, kým sa liek úplne preruší.

V niektorých prípadoch môže byť prednizolón nahradený dexametazónom. Ak nastane sekundárna infekcia, vyžaduje sa antibiotická liečba. V tomto prípade vymenujte cefalexín, klavunát amoxicilínu atď. Veľmi zriedkavo predpisujte lieky na topickú aplikáciu. Dôvodom je skutočnosť, že šteniatka sú výrazne odolné voči miestnej liečbe.

S včasnou a primeranou liečbou zviera vyrastie túto patológiu, to znamená, že prognóza je priaznivá.

Ale s ťažkým priebehom ochorenia alebo predčasným / neadekvátnym liečením existuje možnosť komplikácií, ktoré sa pohybujú od vzniku jaziev až po smrť.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

57 + = 67

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: