Alaskan Malamute: cinsin tarihi, doğası, içeriğin ve bakımın özellikleri | pangudownloads.org

Alaskan Malamute: cinsin tarihi, doğası, içeriğin ve bakımın özellikleri

Alaskan Malamute - daha önce koşum takımı için tasarlanan evcil köpek ırkı, birçok köpek yetiştiricisinin en sevdiği evcil hayvan haline geldi. Bu kutup köpeği, kuzeydeki sert dona, kar ve kışın sert koşullarına uyum sağlayabilir. Bununla birlikte, bu hayvan sıcak bir iklime sahip ülkelerde yaşayabilir.

Alaskan Malamute: cinsin tarihi, doğası, içeriğin ve bakımın özellikleri

Malamutlar çok dayanıklı ve güçlüdür, bir kızağı insanlarla veya bir araba ile birkaç kilometre boyunca sürükleyebilirler. Malamute köpekleri en yaşlı kızak cinsi olarak kabul edilir. Alaska'nın batı kesiminde yaşayan kabileden dolayı aldıkları bu isim.

Türün tarihçesi

Alaskan malamutunun kökeni çok ilginç. Adı, Malemut kabilesinin - Alaska'nın kıyılarında yaşayan çok çalışkan ve dost canlısı bir insan tarafından üretildi. Cinsin modern temsilcisinin progenitörleri kalın yünlü büyük ve güçlü köpeklerdi. Hayvanlar ustalarına yardım ettiler: onları kıyıya sürdüler, hatta tekneleri kıyıya çekebildiler. 

Geçen yüzyılda, Alaska dünyanın her köşesinden insanların altın aramak için geldiği bir yer oldu. Bu, ırkın gelişmesini olumlu yönde etkiledi, temsilcileri için talep arttı. Alaska'da yaşamın zorlu koşullarında, altın bulmak neredeyse imkansızdı, sadece başarı için yerel köpekler ile koşum kullananlar başarılı oldu. 

Alaska'daki olaylar malamutlar için de olumsuz bir tarafa sahipti: Altın madenciler onları daha güçlü ve daha sert köpekleri ortaya çıkarmaya çalışan farklı ırklarla geçti. Bu deneylerden dolayı, sadece birkaç safkan litre vardı.

Kısa süre sonra, Amerikalılar ırkta bir spor ilgisi gösterdiler, bir kızakta yarış için kullanmaya başladılar. Bu andan itibaren, safkan Alaskan malamutlarının aktif ıslahı başlıyor. 

Malamute ve Husky

Birçok köpek sevdası veya tecrübesiz yetiştiriciler, malamutun nasıl bir şekilde huskyden ayrıldığını bilmezler, bu yüzden yanlışlıkla bir cinsin temsilcisi olduklarını düşünürler.

Her şeyden önce farklı amaçları vardır: malamutlar uzun bir süre büyük yükleri taşımak için kullanıldı, Husky - hafif yük önemli bir hızla. Husky, atletik yapısının kanıtladığı gibi daha hızlı, aktif, hareketli. 

Malamute Huskies
boyutlar Erkekler ortalama 64 kg ağırlığında ortalama 38 kg ağırlığındadır. Erkekler 20 ila 28 kg ağırlığında, 53 ila 60 cm arasındadır.
ifade Yumuşak, arkadaş canlısı, bir kişinin yeri ve sevgisini gösterir. Dikkatli, kimi zaman kötü, kurnaz, endişeli ve hatta yaramaz.
gözleri Badem şekilli, kahverengi, orta boy, hafifçe eğik olarak ekilir. Cinsin ayırt edici bir özelliği karanlık gözlerdir, ışık gözü yoktur. Eğik olarak ekilen badem şeklindeki form, kahverengi veya mavi olabilir.
  kafa Büyük, geniş ve güçlü, köpeğin vücuduyla orantılı. Büyük çeneleri olan elmacık kemikleri belirgindir. Orta büyüklükte, dar, zarif.

Yün ve renk

Sert, kaba, çok uzun değil. Işık, açık bir altlıkla birlikte açık griden siyaha kadar olabilir. Yün bej, kahverengi, kırmızı veya kahve rengi olabilir. Bazen tek renkli bir renk olabilir, ancak sadece beyaz renkte olabilir. Yumuşak, orta uzunlukta, vücuda bitişik. Kabul edilebilir kesinlikle tüm renkler - siyahtan beyaza. Vücudun her yerinde inklüzyonlar ve lekeler olabilir.

Böylece, bu iki köpeğin görünüşte önemli ölçüde farklı olduğu görülebilir. 

Karakterin özellikleri

Alaskan Malamute: cinsin tarihi, doğası, içeriğin ve bakımın özellikleri

Bu cinsin temsilcisinin karakteri güler yüzlü, sosyal ve nazik. Köpekler dikkatin merkezinde olmaktan hoşlanır, aile ortamında iyi hissettirir. Kapalı bir kafeste veya tek başına muhafaza edilemez.

Alaskan malamutlarının güçlü ve inatçı doğası, onları diğer köpeklere hükmetmeye zorlar, bazen onlara karşı artan saldırganlık yapabilirler. Evcil hayvanınızın kendi uyuşturucularla geçinmesi için, erken yaşlarda onu kendi toplumlarına girin. 

Malamutes, dostluğunu sadece sahiplerine değil, halkın geri kalanına, kötü koruyucular yapan, sadece büyük bir köpeğin ortaya çıkmasına neden olan şeyleri, caydırıcıları caydırabilir. Alaskan Malamute cinsinin özellikleri, köpek türünün diğer temsilcileri ile karşılaştırıldığında bazı farklılıklar göstermektedir.

Efendisine ihanet edilmeyecek, eğer ona zarar verirse, hayvan hemen onun için nezaket ve şefkat gösteren başka insanlara geçecektir. Bu nedenle hayvanın, köpek yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için tavsiye edilmemesi tavsiye edilir, çünkü bu cinslerden affedilemez, hatalar yaparlar. 

Bakım ve bakım

Eğer bir malamutun sahibi olmaya karar verirseniz, onun özel ve kapsamlı bir bakıma ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Bir evcil hayvanı yıkamak, ustasına sadece bir zevk getirir, çünkü bu köpeğin sudan çıkması neredeyse imkansızdır, bu yüzden yüzmeyi sever.

Hayvansal kalın yünlü olması ve bunun yanı sıra, şiddetli iklim koşullarında yaşam için tasarlanması, ısının kolaylıkla aktarılamaması, yaz mevsiminde sürekli su işlemine ihtiyaç duyması gerçeğinden hareketle. 

İşlemi gerçekleştirdikten sonra, yünün iyice kuruması gerekir, çünkü yuvarlanabildiği için hayvan hastalığa yakalanabilir. Çırpınma sırasında, ilkbahar ve sonbaharda hayvanın sizin yardımınıza ihtiyacı vardır: Astarı ve temel yünü dikkatli bir şekilde taramanız gerekir, aksi takdirde evcil hayvanınız bobinlerde olacaktır. 

Alaskan Malamute: cinsin tarihi, doğası, içeriğin ve bakımın özellikleri

Malamutun pençeleri keskin ve uzundur, bu yüzden düzenli olarak kesilmeleri veya dikilmesi gerekir. En az haftada bir kez, evcil hayvanın gözlerle yıkanması gerekir. Kulaklar ayda bir kez temizlenmelidir. 

Malamut sahipleri tarafından karşılaşılan ortak bir sorun, çukur kazmadır. Bu hayvan için eğlenceli değil, büyük olasılıkla doğal bir içgüdüsü.

Bu alışkanlıktan kurtulmak imkansız olacaktır, böylece köpek apartman veya evdeki zeminleri bozmaz, ormana ya da köye götürmeniz gerekir. Bir evcil hayvanın büyük bir evde ya da bahçede oturmak bir apartman dairesinden daha iyidir, çünkü bu bir özgürlük seven ve aşırı aktif bir hayvandır. 

Ortalama cinsin temsilcileri 12 ila 15 yıl arasında yaşar. Bir kural olarak, 5-6 yavru bir çöpte doğar. Köpeklerin bu cinsini seçmek için, ciddiye alın ve düşünün, yeteneklerinizi gerçekten takdir edin, böylece hayvan ve birlikte yaşamanız rahat olsun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 45 = 55

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: