Zapalenie płuc u noworodków: przyczyny, objawy, leczenie | pangudownloads.org

Zapalenie płuc u noworodków: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie płuc jest chorobą płuc, charakteryzującą się procesem zapalnym w ich tkankach. Choroba atakuje ściany oskrzeli. Około 15% przedwcześnie urodzonych noworodków cierpi na tę patologię i około 2% dzieci w ciąży.

Zapalenie płuc u noworodków: przyczyny, objawy, leczenie

Oznacza to, że noworodki często chorują na zapalenie płuc. Możesz wykryć chorobę zgodnie z objawami.

Ta choroba może dotknąć nawet nienarodzonego dziecka. W tym przypadku diagnozuje się zakażenie wewnątrzmaciczne.

Wewnątrzmaciczne zapalenie płuc u noworodków występuje natychmiast po urodzeniu. Głównym powodem pojawienia się patologii jest choroba matki w czasie ciąży. Jeśli przyszła matka zostanie zarażona jakąkolwiek infekcją dróg oddechowych, wirusy z jej ciała mogą dostać się do płodu, na przykład przez krew lub płyn owodniowy. Oznacza to, że wrodzona patologia jest wynikiem niekorzystnego przebiegu ciąży.

Przyczyny wewnątrzmacicznego zapalenia płuc u noworodków:

  • Wrodzony czynnik patogenny - infekcja przenikała przez łożysko;
  • Wewnątrzmaciczny prenatalny - od płynu owodniowego do płuc;
  • Wewnątrznosowe - wniknięcie do płuc dziecka podczas porodu przez kanał rodny matki;
  • Po narodzinach - zakażenie po urodzeniu.

Prowokować proces zapalny mogą wirusy, grzyby, mikroby (gronkowce, paciorkowce, itp.) I pierwotniaki. Ponadto anatomiczne i fizjologiczne cechy płuc, niedojrzałość dróg oddechowych (szczególnie w przypadku wcześniactwa) predysponują do wystąpienia tej choroby.

Czynniki ryzyka obejmują krwawienie podczas ciąży, upływ płynu owodniowego przed terminem, ostre i przewlekłe choroby kobiety w okresie rodzenia dziecka.

Przyczyny, które mogą prowadzić do takiej dolegliwości, są dość zróżnicowane. Czasami u noworodków występuje tak zwane zapalenie płuc, które wywołuje wiele niekorzystnych czynników. Oczywiście przebieg takiej choroby stanowi poważne zagrożenie dla życia nowo narodzonego dziecka.

We współczesnej medycynie istnieją dwa sposoby infekowania dzieci:

  • Bronchogenna - patogenna mikroflora dostaje się do organizmu bezpośrednio przez płuca. Zwykle infekcja występuje w trakcie porodu;
  • Hematogenny - płód zostaje zainfekowany przez zakażoną matkę poprzez jej krew. Ten rodzaj transmisji jest znacznie mniej powszechny niż pierwszy. Jednak jest tu pozytywna strona, na przykład, przyszła matka źle się poczuje i zwróci się do lekarza, a on sam wybierze odpowiednie leczenie, które pomoże zarówno kobietę, jak i jej dziecko.

Wrodzone zapalenie płuc u noworodków: symptomatologia

Pierwszymi objawami dolegliwości są zwykle: niedociśnienie, niewydolność oddechowa, bladozielona skóra. Karmienie prowadzi do wymiotów, po kilku dniach następuje skurcz jelita. Podczas słuchania płuc zauważalne są małe bąbelkowe rzęsy.

Choroba trwa około miesiąca. Niestety, konsekwencje mogą doprowadzić do śmierci.

Chore dzieci są spowolnione i senne, mają duszność, kaszel. Często chorobie towarzyszą objawy niewydolności sercowo-naczyniowej, występują wzdęcia.

Zapalenie płuc u noworodków: przyczyny, objawy, leczenie

Patologia jest bardzo trudna dla noworodków, ponieważ ich odporność nie jest jeszcze uformowana, a anatomiczne cechy dróg oddechowych tylko przyczyniają się do rozwoju wrodzonego zapalenia płuc. Z tego powodu noworodki są narażone na ryzyko rozwoju patologii w płucach.

W przypadku wykrycia zapalenia płuc wewnątrzmacicznego po urodzeniu dziecka i wyciągu ze szpitala, miejscowy pediatra i pielęgniarka regularnie odwiedzają dom w celu sprawdzenia stanu dziecka. Rodzice powinni uważnie obserwować dziecko, zwracać uwagę na różne punkty, które mogą go uleczyć, na przykład często niedomykalność, płynny stolec, odrzucenie piersi. Należy zwrócić uwagę na kaszel i charakter wypływu płynu z nosa.

Od przyczyny, która wywołała patologię, a stopień uszkodzenia płuc zależy od obrazu klinicznego:

  • Aspiracyjne zapalenie płuc u noworodków, wywołane przez bakterie, postępuje płynnie i często zaczyna się od wzrostu temperatury do 38 °. Potem pojawia się wilgotny kaszel, czasami z ropną plwociną, ból w klatce piersiowej;
  • Jeśli substancja chemiczna dostała się do oskrzeli, rozpoczyna się odurzenie (wysoka temperatura, szybkie bicie serca, duszność). Plwocina staje się spieniona, różowawa. Istnieje również sinica skóry z powodu słabego dostarczania tlenu do tkanki;
  • Kiedy ciała obce dostają się do drzewa oskrzelowego, kaszel staje się odruchowy i bolesny. Następnie zatrzymuje się, zastępuje go postępujący proces zapalny w tkance płucnej. Stan ten stanowi szczególne zagrożenie, ponieważ przy zachodzeniu na siebie dużych oskrzeli większość miąższu płucnego jest wyłączona.

Diagnoza choroby

Ponieważ niemowlęta muszą być leczone w szpitalu, tam również będzie prowadzone badanie. Dzieci są hospitalizowane z matkami lub przebywają w szpitalu przez cały dzień, pozostawiając dziecko tylko na noc. Badanie krwi zostanie wykonane, nawet jeśli zostało przeprowadzone wcześniej w klinice. Zawsze należy również wykonać zdjęcie RTG płuc.

Aby poznać stan innych narządów i układów, zaleca się dodatkowe badania, na przykład pobranie krwi z żyły, analizę moczu. Jeśli istnieją oznaki, wykonywane są inne procedury, na przykład elektrokardiografia. Rokowanie przebiegu choroby zależy od powyższych wskaźników.

Leczenie pacjentów z zapaleniem płuc

Chore dziecko musi być hospitalizowane. Ponieważ dziecko jest bardzo słabe i nie może aktywnie ssać piersi, musisz karmić je częściej niż zwykle. Ponadto miękisz jest okresowo obracany z boku na bok, aby zapobiec stagnacji w płucach. Konieczne jest usunięcie śluzu z dróg oddechowych.

Ważną rolę w leczeniu odgrywają antybiotyki, które stymulują i terapię witaminową. Znane tynki musztardowe, inhalacje, promieniowanie ultrafioletowe, masaż, kąpiele lecznicze.

Przebieg leczenia wybiera tylko wykwalifikowany specjalista, kierując się formą i ciężkością przebiegu choroby, stanu dziecka i jego cech anatomicznych. Należy zauważyć, że bez leczenia antybiotykami nie można leczyć żadnego rodzaju zapalenia płuc, ale niemowlęta nie mogą ich pić, więc przepisują leki w postaci zastrzyków.

Wraz z postępem patologii przyjmowane leki zastępowane są innymi. Konsekwencje wrodzonego zapalenia płuc, dotyczące masy ciała, u noworodków charakteryzują się zmniejszeniem masy ciała lub małymi przyrostami, ale nie warto tego doświadczać, ponieważ po zniesieniu objawów poprawia się apetyt.

Można zalecić inhalację tlenu. Aby lepiej oczyścić płuca, mogą dodać zioła lub specjalne leki.

Jeśli objawy zatrucia są wystarczająco wyraźne, na przykład, dziecko nie chce jeść, temperatura nie spada, a następnie podaje się dożylny płyn, tj. Zakraplacz. Zwykle są to roztwory soli i glukozy, ale lekarz może dodać inne przydatne substancje.

Nie zawiera leków przeciwgorączkowych i wykrztuśnych. Czasami używać rosół ziół leczniczych, które mają zdolność do rozcieńczania plwociny.

Być może będziesz musiał wprowadzić immunoglobulinę - białko, które ma działanie ochronne - gotowe przeciwciała, które będą walczyć z patogenem.

Rokowanie dla formy wrodzonej. Jak zapalenie płuc u noworodków?

Zapalenie płuc u noworodków: przyczyny, objawy, leczenie

Jeśli leczenie rozpocznie się na czas, stan zapalny nie wpłynie znacząco na stan ogólny. Bez leczenia, po ustąpieniu ostrego procesu obserwuje się okres osłabienia - dziecko staje się ospałe, senne, traci apetyt.

Czasami zapalenie rozprzestrzenia się do zdrowych tkanek nawet przy skutecznym leczeniu. Jest to spowodowane anatomiczną strukturą tkanki płucnej, dlatego może pojawić się obrzęk płuc lub niewydolność płuc.

Zapalenie może rozprzestrzenić się na opłucną, następnie wystąpi zapalenie opłucnej, co dodatkowo utrudni oddychanie. W bardzo ciężkich przypadkach na obszarach dotkniętych chorobą dochodzi do zniszczenia tkanek, a następnie do płuc.

Pamiętaj, że sam nie możesz zdiagnozować lub przepisać odpowiedniego leczenia, więc nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 4 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: