Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie | pangudownloads.org

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

Żółtaczka nie jest chorobą w pełni rozwiniętą, ale objawem tego. Ten stan wskazuje na naruszenie wątroby lub chorób krwi. Żółknięcie skóry i twardówki jest spowodowane nadmierną ilością bilirubiny we krwi. W medycynie żółtaczka nie wyróżnia się jako niezależna patologia. Żółknięcie jest postrzegane przez lekarzy jako niebezpieczny sygnał wskazujący na naruszenie funkcji organizmu.

Cechy żółtaczki u dzieci

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

Powodem zmiany koloru skóry jest żółty pigment - produkt rozkładu hemoglobiny. W zdrowym ciele bilirubina jest wydalana przez przewód pokarmowy wraz z kałem. Ale z niewydolnością wątroby lub niedrożnością dróg żółciowych, zaczyna gromadzić się we krwi. Część jego nadmiaru jest wydalana przez nerki, wywierając dodatkowy ciężar na nich, a także przez skórę, która przejawia się w jej zażółceniu.

Zespół żółtaczki, jak już wiemy, wynika z naruszeń wątroby lub dróg żółciowych. Istnieje wiele przyczyn wpływu na funkcjonowanie tego systemu.

Odnosząc się do lekarza, może podejrzewać następujące formy patologii:

  • Wątroby. Hepatocyty (komórki wątroby) przestają przekształcać bilirubinę w żółć. Na przykład dzieje się to z wirusowym zapaleniem wątroby;
  • Hemolityczny. Przyczyną jego pojawienia się są choroby krwi. Jest coś takiego jak żółtaczka noworodków, która jest związana z funkcją krwiotwórczą wątroby. Ten stan nie jest niebezpieczny, ale może również pojawić się u dorosłych. W tym ostatnim przypadku hemolityczna postać patologii jest związana z zatruciem, chłoniakiem, niedokrwistością lub chorobą autoimmunologiczną;
  • Obturacja. Występuje z powodu zaburzenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych stagnację, na przykład, w przeszłości można zablokować akumulacji żółci lub kamieni, które prowokuje nadmiernego spożycia bilirubiny we krwi.

Objawy, diagnostyka i leczenie żółtaczki u dzieci

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

Ta patologia ma charakterystyczny obraz kliniczny, więc dość łatwo ją zdiagnozować. Na przykład zawsze występuje zespół bólowy. Ból zlokalizowany jest w prawym podżebrzu, w obszarze wątroby. Często występują takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy. Pacjent zaczyna tracić na wadze, zmniejsza apetyt, obserwuje się zaburzenia dyspeptyczne.

Pęcherz żółciowy jest obecny z zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Ponadto występują ogólne oznaki zatrucia: nudności, wymioty, ból mięśni itp.

Objawy żółtaczki u dzieci

Klasyczna manifestacja to charakterystyczny żółtawy odcień skóry, oczu i błon śluzowych. Warto zauważyć, że czasami u dzieci występuje tak zwana karoteniczna lub fałszywa żółtaczka. Zjawisko to jest spowodowane nadmiernym spożyciem karotenu, który dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem.

Aby dowiedzieć się, czy karoten jest żółtaczką czy prawdziwy, konieczne jest przestrzeganie objawów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor skóry, ale również na twardówkę i błony śluzowe. Ponadto prawdziwej chorobie towarzyszy ciemnienie moczu, a kał staje się wręcz prawie biały, to jest przebarwiony.

Co zrobić, jeśli dziecko urodziło się z żółtaczką

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

W takim przypadku dochodzi do poważnego naruszenia. Zwykle dzieje się tak, gdy czynnik Rh matki i dziecka jest niekompatybilny. W rezultacie w erytrocytach erytrocyty są niszczone przed urodzeniem. Prowadzi to do ciężkiej niedokrwistości.

Takie dziecko może pozostawać w tyle w rozwoju, być głuchym. W takich dzieciach często obserwuje się niewydolność mięśni, śmierć nie jest wykluczona.

Przedłużona żółtaczka: choroba u miesięcznego dziecka

Zespół żółtaczka zwykle rozciąga się na 2-3 tygodniach życia, ale część zdrowych niemowląt zażółcenie skóry i błon śluzowych można zaobserwować nawet 1-3 miesięcy życia. Z reguły jest to całkiem naturalny stan miesięcznie dziecko. Zwykle jest to spowodowane lekami, które kobieta otrzymała podczas ciąży i porodu, substancjami zawartymi w mleku matki, wcześniactwem, niedojrzałością dziecko, niedostateczny przyrost masy ciała i liczne patologie.

Zwiększ bilirubina pośrednia do 200-250 μmol / l nie stanowi zagrożenia dla miesięcznego dziecka. Nie jest tak toksyczny jak dla noworodka, zwłaszcza gdy jego szybki wzrost obserwuje się w pierwszych dniach życia.

W niektórych przypadkach można zalecić fototerapię. Karmienie piersią nie jest wymagane. Może stosować leki kwas ursodeoksycholowy, które pomagają rozrzedzić żółć i poprawić jej odpływ. Jeśli wygląd żółtaczka poprzedzone poważną patologią, wysiłki są ukierunkowane na wyeliminowanie tej ostatniej.

Rozpoznanie postaci zespołu żółtaczkowego

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

Terminowy kontakt z lekarzem pozwala skutecznie i szybko wyeliminować chorobę i zatrzymać objawy. W procesie diagnozy konieczne jest przeprowadzenie ogólnego i biochemicznego badania krwi, badanie stężenia bilirubiny w organizmie oraz badanie czynności wątroby.

W wielu przypadkach konieczna jest biopsja wątroby, która pozwala specjaliście ocenić stopień uszkodzenia narządu i określić charakter choroby.

Leczenie żółtaczki

Metoda eliminacji choroby zależy bezpośrednio od przyczyny jej pojawienia się. W zależności od czynnika prowokującego przepisywane są leki, których celem jest zniszczenie nadmiernie dużych ilości bilirubiny we krwi. Czasami bierze się pod uwagę fototerapię, o której mowa powyżej. Żółtaczka noworodków nie jest leczona lekami, z reguły przechodzi sama.

Bardzo ważne jest przestrzeganie diety: pokarm powinien być delikatny, miękki dla układu żółciowego. Przydatne jest podawanie dzieciom produktów mlecznych, warzyw, ryb o niskiej zawartości tłuszczu i chudego mięsa. Nie zaleca się spożywania owoców zawierających gruboziarniste włókna.

Powikłania żółtaczki

Jeśli choroba zostanie wykryta w czasie i leczona, zwykle mija bez powikłań. Jest to bardzo rzadkie, ale zdarza się, że patologia u noworodków pogarsza krążenie krwi w tkankach organizmu, wywołując rozwój niedokrwistości hemolitycznej. Z kolei te ostatnie mogą wpływać na rozwój umysłowy dziecka, zwłaszcza jeśli już się z nim urodził.

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

Sama zespół nie jest niebezpieczny, ale choroba który spowodował może znacznie pogorszyć stan zdrowia, na przykład, wpływa na funkcjonowanie innych układów organizmu i drogi żółciowe.

Cechy bilirubina polega na tym, że tego rodzaju trucizny, które w dużych ilościach powoduje zatrucie, zatrucie krwi i mieć negatywny wpływ na układ nerwowy. Przedwczesna lub niewłaściwe leczenie choroby u noworodków może prowadzić do naruszenia jego rozwój intelektualny.

Zapobieganie

W takim przypadku należy wystrzegać się chorób wywołujących zespół żółtaczki. Najprostszym sposobem uniknięcia takich sytuacji jest pilnowanie higieny osobistej. Konieczne jest uważne monitorowanie procesu gotowania i przetwarzania żywności. Nie pozwalaj dziecku na komunikowanie się z ostrymi narzędziami (skalpele, golarki, igły, strzykawki).

Szczepionki przeciwko żółtaczce (zapalenie wątroby) dla dzieci

Dziś szczepienia przeciwko chorobom, takim jak wirus zapalenia wątroby typu A i B - choroby połączone ze zmianą koloru skóry. Wirusowe zapalenie wątroby typu A przenoszone jest głównie drogą domową i jest zakażeniem entero-wirusowym, które nie powoduje poważnych powikłań. Wirusowe zapalenie wątroby typu B przenosi się przez krew i jest niebezpieczne, ponieważ może powodować marskość wątroby i raka wątroby.

Żółtaczka u dzieci: przyczyny, objawy i oznaki, rozpoznanie i leczenie

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A jest skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, w szczególności do osób z chorobami wątroby. Taki środek jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji. Szczepienia przeprowadza się dwukrotnie, w odstępach sześciomiesięcznych - rocznie. Około 10 dni po pierwszym szczepieniu wytwarzane są przeciwciała w organizmie. Taka ochrona obowiązuje przez 6 do 10 lat.

Inokulacja z zapalenia wątroby typu B odbywa się trzykrotnie w odstępach 1 miesiąca. Pierwsze szczepienie dla dzieci jest nadal w szpitalu. Taki środek pozwala chronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B przez około 10 lat, ale niektórzy ludzie mają dożywotnią odporność.

Te szczepienia mają charakter doradczy, ale rodzice mogą teraz odmówić użycia jakichkolwiek szczepionek.

Wychodząc z powyższego, możemy podsumować: szczepienie jest nie-alternatywnym sposobem zapobiegania rozwojowi wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, któremu towarzyszy żółtaczka i szereg innych objawów, a także stanowi zagrożenie dla zdrowia (zapalenie wątroby typu B). Pozwól swoim dzieciom być zdrowymi!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

63 + = 68

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: