Cildin altında katı bir top görülürse ne yapmalı? | pangudownloads.org

Cildin altında katı bir top görülürse ne yapmalı?

Vücudunda ve sağlığında son derece dikkatsiz insanlar var, hatta patolojinin bariz belirtileri bile göz ardı ediliyor ve ciddiye alınmıyor.pripechet". Ve en ufak bir sapma konusunda endişe duyanlar var ve sonra bir çok soru sormaya başlıyorlar: bu benimle niçin, neden oluyor ve şimdi ne yapacağım?

Örneğin, yüzünüzde veya vücutta cilt altında katı bir top ortaya çıktıysa - bu tür formülasyonlar tehlikeli midir? Ve hiçbir şey acıtmaz ve rahatsız etmiyorsa doktora hitap etmek gerekli midir? Cildin altındaki topu nasıl kaldırabilirsin, çok fark edilirse doktorlar ve kozmetologlar ne önerir?

Cilt altındaki oluşumların nedenleri

Cildin altında katı bir top görülürse ne yapmalı?

Cildin altındaki mühürler, çeşitli nedenlerle insan vücudunda görünebilir. Dikkat edin:

 • mühürün lokalizasyonu;
 • renk, şekil, miktar, eğitim büyüklüğü;
 • acı ve diğer duyular.

Çoğu zaman, deri altındaki toplar kolda, bacakta veya yüzünde, daha az sıklıkla gövdede ve kasıkta bulunur. Genellikle bunlar iyi huylu oluşumlardır. Ancak, cildin altındaki top basıldığında ve büyüdüğünde acı verirse, endişe için ciddi nedenler vardır.

İşte cilt altındaki en yaygın oluşum türleri ve bunların nedenleri:

 1. metropol. Bunlar cildin altında küçük beyaz mühürler, elastik, hareketli ve ağrısız, çoğunlukla yüzünde, bazen gövde ve ekstremitelerde bulunurlar. Başka bir isim lipomdur. Bu tür oluşumlar iyi huyludur, asla kansere dönüşmezler. Fakat çok estetik görünmüyorlar, çünkü yüzün veya vücudun önemli bir bölümünde bulunuyorlarsa, birçoğu onları çıkarmaya çalışıyor.
 2. aterom. Cildin altında sıvı veya pürülan içeriklerle dolu küçük bir kisttir. Ateromun nedeni, genellikle yaranın enfeksiyonu, bir çizik, başarısız bir delmenin neden olduğu sebase bezlerin tıkanmasıdır. Genellikle boyunda, gövdede olur, ancak cildin altında yabancı cisim enjekte etmeye çalışırken penisin üzerinde de oluşabilir.
 3. fıtık. Cildin altında, genellikle midede ya da kasıkta çıkıntı yapan yoğun, oldukça büyük bir top gibi görünür. Bunun nedeni, kas dokularının elastikiyetinin azalması, zayıflatılmaları, iç organların herhangi bir parçasının aralarındaki lümene düşmesidir. Fıtık ağrılıdır, ancak hasta yatay pozisyon alırsa, ortadan kalkacaktır.
 4. Lenfosit veya lenf düğümlerinin inflamasyonu. Bu durumda, boynun altında, kolların altında, kasıkta - bu organların bulunduğu deride yoğun, ağrılı bir top oluşur. En yaygın neden, bakteriyel bir enfeksiyondur.
 5. folikülit. Bunlar pus içeride küçük beyaz toplardır, yüzüne, göğsüne, sırtına, penis ve kadın genital organlarındaki kafa derisine gelir. Püstüller iltihaplı hale gelirse, etraflarında kırmızı bir ağız görünür. Nedenleri yetersiz hijyen ve bulaşıcı hastalıklardır.
Cildin altında katı bir top görülürse ne yapmalı?

Genellikle cilt altında yoğun, ağrısız bir top yara iyileşmesi, cerrahi müdahale (delme, insizyon, enjeksiyon), kozmetik prosedürler (piercing, akne çıkarma, vb) sonrası kalır. Bu tür oluşumlar hiç tehlikeli değildir, boyutlarını arttırma, iltihaplanma ve sonunda kendiliğinden çözülmezler.

Bacaklarda ve kalçalarda mavi renkteki toplar varisli damarların bir tezahürü olabilir - böyle bir semptomdan, yüksek topuklu sıkı ayakkabılar için bir tercihi olan kadınların acı çekmesi daha olasıdır.

Dirsek veya avuç içi genişlemiş bir deri altı yumru, higroma - iyi huylu bir kist olabilir. Ancak nörofibroma - dermisin derin katmanlarında etli, hareketsiz bir şekilde sıkışan bir kanser haline dönüşebilir.

Subkutan contayı kesin olarak sınıflandırın ve ortaya çıkmasının nedenini sadece bir doktor olabilir. Hiçbir durumda kendinizi sıkmayın, bir topu yakın veya başka yöntemlerle ve araçlarla kurtulmayı deneyin, arkadaşlarınızdan dinleyin veya internette okuyun. Başlangıçta dermatoloğa danışmak gerekir - bu durumda kozmetikçinin istişareleri de yeterli değildir.

Tedavi yöntemleri

Cildin altındaki top iltihaplanmadığında, artmaz ve incinmezse, doktorlar ona dokunmamalarını tavsiye eder.

İstisnalar şunlardır:

 • pürülan kistler;
 • iltihaplı lenf düğümleri;
 • hygroma;
 • folikülit ve kansere dönüşebilen veya enfeksiyonun vücuda yayılmasına neden olabilen diğer bazı oluşum biçimleri;
 • Hastanın görünümünü bozan ve ona ahlaki rahatsızlık veren mühürler.
Cildin altında katı bir top görülürse ne yapmalı?

Bu durumda, tedavi edilmeleri gerekecek ve eğer konservatif yöntemler etkisiz ise - silinecektir.

Bir neşter ile klasik cerrahi kaldırma bugün neredeyse uygulanmamaktadır. Genellikle, özellikle kadınlar yüzdeki veya vücudun maruz kalan bölgelerindeki deri altı contaları çıkarmak için kullanılıyorsa ultrasonik veya lazer neşter kullanılır.

Ayrıca resorptif enjeksiyonlar vardır. Kural olarak, bunlar hormonal preparatlardır, doğrudan contaya enjekte edilirler. Küçük toplar her zaman kaldırılmaz, bazen sadece içeriğinin dışarı pompalanması ve resorptif ve doku yenileyici ilaçlarla tedaviye tabi tutulması yeterlidir.

Lenfoidit genellikle enfeksiyöz hastalıklarda görülür, inflamasyon antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir, Dimexide ile losyonlar iyidir. Çoğu durumda folikülit tedavisi için hijyen kurallarına uymak, hastalığın şiddetli bir biçimi ile koruyucu diyete uymak, dış antibakteriyel, anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmek yeterlidir.

Halk ilaçları da sorunla başa çıkmada yardımcı olabilir. Ancak, ilaçlara ve diğer doğal ürünlere dayanan çeşitli losyonların, kompresörlerin, kauçukların yalnızca hastalığın görünümünü değil, nedenini ortadan kaldırabileceği anlaşılmalıdır.

Sıkışma güçlü bir enfeksiyon, hormonal yetmezlik, varisli damarlar ve diğer ciddi patolojiler ile ortaya çıktıysa, sadece halk ilacı problemi çözmeyecektir.

Önleyici tedbirler

Tedavi gibi önleme tedbirleri, eğitimin nedenine ve türüne göre belirlenir:

Cildin altında katı bir top görülürse ne yapmalı?
 1. Herhangi bir organın bulaşıcı hastalıkları durumunda, bir doktora danışmanız ve yeterli tedaviyi tamamlamış olmanız ve kendinizi doğaçlama araçlarla tedavi etmemelisiniz.
 2. Piercing, dövmeler ve diğer prosedürler sadece profesyonel bir ustanın güvenilir, güvenilir salonlarında gerçekleştirilir ve prosedürden sonra cilt bakımı için önerilerinin tümüne bağlıdır.
 3. Kişisel hijyen hakkında unutma. Erkekler düzenli olarak tıraş olmalı ve cilt için dezenfektan losyonlar kullanmalı, tıraş makinesini zamanında değiştirmeli ve temizlemelidir. Kadınlar gözeneklerin tıkanmasını ve cilt tahrişini önlemek için kozmetik ürünlerini kötüye kullanmamalıdır.
 4. Diyete uyun - diyet şekerlemesinde, şekerlemelerde, füme ürünlerinde, konserve ürünlerinde, marinatlarda, hazır soslarda ve sosislerde, alkolde en aza indirmeniz gerekir. Aşırı yenmek için gerekli değildir.
 5. Onkolojiye veya diğer ciddi cilt hastalıklarına kalıtsal bir yatkınlık varsa - her altı ayda bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

Yedi günden fazla süren bir kişinin cildindeki herhangi bir oluşum, doktorun yakın ilgisini ve konsültasyonunu gerektirir. Yaralanmaya ve büyümeye başlayana kadar beklemeyin, mümkün olduğunca erken hastanede kontrol etmek daha güvenli ve daha güvenli.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

21 − 13 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: