Üretrit: nedenleri, belirtileri, hastalığın tedavisi | pangudownloads.org

Üretrit: nedenleri, belirtileri, hastalığın tedavisi

Üretra iltihabı en tatsız ve aynı zamanda yaygın hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Tıpta, bu fenomen üretrit olarak adlandırılır ve yaşamı tehdit eden bir durum değildir, ancak semptomları ağır bir rahatsızlığa neden olur, bir insan için yaşamın alışkanlıklarını önler.

Hastalığın nedenleri

Üretrit: nedenleri, belirtileri, hastalığın tedavisi

İstatistiklere göre, hastaların çoğu erkektir, ancak kadınlarda üretrit, maalesef de oldukça yaygındır. Çoğu zaman insanlar kendi teşhisini yapar ve tedaviye başlarlar, ancak problem bu hastalığın sistite çok benzer olmasıdır.

İkincinin temel farkı, tüm işeme sürecine eşlik eden ve sonlanmasından sonra uzun süre dayanamayan acıdır. Ancak, bu iki hastalık genellikle aynı anda bulunur.

Inflamasyon nedenleri:

 • Düşük bağışıklık;
 • hipotermi;
 • Böbrek taşları;
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığı, cinsel enfeksiyonlar;
 • Kötü beslenme;
 • Üretranın malign tümörleri;
 • alerji;
 • Küçük pelviste venöz tıkanıklık;
 • Erken cinsel samimiyet;
 • Hijyen kurallarına uyulmaması;
 • Genital organlarda yaralanmalar;
 • alkolizm,
 • Psiko-duygusal aşırı yüklenme, stres;
 • Gebelik.

Kadınlarda üretrit belirtileri

Çoğunlukla, kadındaki hastalığın semptomatolojisi, erkeklere göre daha az belirgindir. Bu, genitoüriner sistemin yapısındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Erkeklerde ürogenital kanal daha dar ve uzundur, bu nedenle farklı etiyolojilerin inflamatuar süreçlerine daha eğilimlidirler.

Hastalığın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma;
 • İdrar yollarından irin boşaltılması. Boşaltımların rengi doğrudan patojene bağlıdır, koyu sarıdan beyaza değişir;
 • Dış genital organların kızarıklığı;
 • Menstrüasyon sırasında kaşıntı.
Üretrit: nedenleri, belirtileri, hastalığın tedavisi

Kronik üretrit ile, alt karın bölgesinde nadir ağrılar vardır, bu sadece alevlenme dönemine de uygulanır. Çoğu zaman kadın patolojisinde belirgin semptomlar olmadan ilerler, bu nedenle tanısı bazen karmaşıktır.

Kronik formda hastalık, tedavinin yokluğunda veya yanlış ve zamansız bir tedavi ile geçer. Yaklaşık üç hafta sonra akut form kronikleşebilir. Bu durumda ana belirtiler kaybolur ve sadece hipotermi, alkol kötüye kullanımı, güçlü psiko-duygusal ajitasyon ve cinsel yakınlık zamanında ortaya çıkar.

Üretrit bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan kökenlidir. En yaygın cinsel yolla bulaşan gonorreal üretrittir. İşaretleri zaten enfeksiyon yoluyla ortaya çıkıyor. Diğer bir yaygın neden ise klamidyadır.

Hastalığın gonoreal olmayan formları

Bunlar trikomonasis ve kandidiyaz üretriti içerir.

Enfeksiyon (çürük dişin, bademcik iltihabı, kronik sinüzit, tüberküloz, vs.) ile birinci cinsel (korumasız cinsel ilişki) ve ev olarak ortaya çıkar. Kadınlarda akut trikomonasisin semptomları, enfeksiyondan bir ila iki hafta sonra ve aynı zamanda idrar yolundaki kaşıntıdan sonra beyazımsı köpüklü akıntının ortaya çıkmasını içerir.

Ancak çoğu zaman bu form gizlidir. Trikomonasis üretrit tedavisi genellikle 8-10 gün boyunca metronidazol (trikopole) kullanımını içerir.

Candida urethritis, kanal Candida maya mantarlarından etkilendiğinde ortaya çıkar. Hastalığın bu formu çok nadirdir ve esas olarak diğer patolojilerin tedavisinde antibakteriyel ajanların uzun süreli kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Teşhisi doğruladıktan sonra antibiyotik tedavisi durdurulur.

Patolojinin ilk belirtileri menopozun başlangıcında, menstürasyonda veya oral kontraseptiflerin kaldırılmasında meydana gelir. İnflamasyonu nasıl ortadan kaldıracağınız, doktor teşhis göstergeleri ve belirli bir hastanın hastalıklarının resminin rehberliğinde karar verir.

tanılama

Muayenede, doktor üretra ve dış dokuların dış açıklığının kızarmasını, idrar yolundan atıldığını tespit edebilir. Hasta palpasyonda acı hisseder.

Aşağıdaki aktiviteler zorunlu olarak atandı:

 • İdrar ve kanın genel analizi;
 • Nichiporenko tarafından idrarın genişletilmiş çalışması;
 • Etiyolojik patojenin türünü doğru bir şekilde belirleyecek olan bakteri analizleri; Aynı zamanda, antibiyotiklere duyarlılığı için bir test yapılır;
 • PRC yöntemiyle bakteriyolojik materyalin analizi (üretra duvarlarından kazıma);
 • Mycobacterium tuberculosis üzerine idrar çalışması.

Bazen üretra mukostasının endoskopik muayenesi yapılır, bu da skar ve striktürlerin çıkarılması için kazıma yapmanıza izin verir. Ayrıca, pelvik organların genel durumunu değerlendirmek için ultrason kullanılabilir.

Kadınlarda üretrit tedavisi

Üretrit: nedenleri, belirtileri, hastalığın tedavisi

Tanıdan sonra siprofloksasin, pefloksasin, amoksiklav, norfloksasin gibi antibakteriyel ajanlar reçete edilir. intravenöz ve kas içi enjeksiyon, fitiller ve intravajinal yükleme (infüzyon malzeme kateter boyunca üretra içine): Antibiyotikler genellikle tabletler halinde uygulanır, ancak diğer seçenekler izin verilir. Bir tür antibiyotik ve iki, üç hatta dört ilacın bir kombinasyonu olarak atayabilir.

Rahatsızlıktan kurtulmak, banyo ve durulama gibi prosedürler ile calendula, papatya, potasyum permanganat kullanımı. Kesinlikle kadınlara demek, anti-inflamatuar ve antibakteriyel maddeler, vajinal fitiller ile emprenye edilmiş ısınma uygulamaları, tamponları içerir.

Kadınlarda akut üretrit ilaçları arasında serilerinde antihistaminikler bulunur, örneğin en yaygın miramistin, tavegil ve suprastindir. Klamidyoz eş zamanlı olarak tespit edilirse, azitromisin ve doksisiklin reçete edilir.

Patolojiden nasıl kurtulur

Antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar, özellikle virüsler ve mantarların neden olduğu hastalığı tamamen ortadan kaldıramazlar. Organizmanın bu tür enfeksiyonlara karşı direncini eş zamanlı olarak arttırmak, kadın genital organlarının normal mikroflorasını düzeltmek gereklidir.

Bu nedenle, doktor bağışıklık sistemini harekete geçiren fonlar atar: timalin, gepon, tsikloferon, flogenzim, antioksidanlar, ribomunil, PP vitaminleri ve B grubu.

Kronik formun tedavisi daha uzun bir süreçtir. Çoğunlukla, levomiksin ve gentamisin gibi kadınlarda kronik üretrit için antibiyotik reçete. Terapiye başlamadan önce, olumlu etki daha erken gelir.

Tedavi süresi her bir vakada değişir ve birkaç hafta sürebilir. Ayrıca idrar yolunun antiseptik lavajını ve vitamin ve mineral ilaçların alınmasını sağlayın.

Patojen bir gonokok enfeksiyonu ise, idrar yoluna bir antibiyotik yerleştirilir. Granülasyon çözeltisi ve kolloid gümüş, gümüş, ve ancak güçlü telaffuz daralma altında problama ve yakı üretra gümüş nitrat çözeltisi (% 10-20) ile birlikte bir yükleme vardır kullanıldığı zaman.

Kronik chlamydia bir şekilde antibiyotikler ve immunomodülatörler, probiyotikler, interferon müstahzarları, enzim, Hepatoprotektörler (karaciğer), vitamini tedavisi, antioksidanlar ile muamele edilir.

Hastalıkla mücadele için ilaç olmayan yöntemler şunlardır:

 • Diyete uyum;
 • Kaynamış su veya taze sıkılmış meyve suyu şeklinde bol miktarda içecek - günde yaklaşık 2 litre;
 • Keskin, yağlı, asidik ve tuzlu yiyecekler hariç doğru beslenmeyi izleyin.
Üretrit: nedenleri, belirtileri, hastalığın tedavisi

Üretrayı bakteriden arındırmak için diüretik ilaçlar kullanılır. Ayrıca, örneğin, hipotermi gibi hastalıkları provoke eden faktörlerden kaçınılmalıdır.

Kötü alışkanlıklardan (alkol, sigara) kurtulmak, fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve aralıklı cinsel ilişki tavsiye edilir. Kurs bittikten sonra, hastalığın yokluğunu doğrulamak için tekrar testler yapılır.

komplikasyonlar

Olumsuz sonuçlar genellikle tedavinin yokluğunda veya hastalığın gizli ve uzun süreli seyrinde ortaya çıkar. Birincil komplikasyon yukarıda adı geçen sistittir. Kadınlara sıklıkla vajinit ve vulvovajinit tanısı konur.

Enflamatuar süreç genital yol boyunca yukarı doğru yayılırsa, kolpitis, adneksit, endometrit oluşabilir. En olumsuz komplikasyon kısırlıktır.

Terapi ya da uygunsuz kendi kendine ilaç tedavisi eksikliği üretra, piyelonefrit ve mesanenin iltihaplanmasına neden olur..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

5 + 3 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: