Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler | pangudownloads.org

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler

Etiyopya calla (calla aethiopica) Aroids ailesine ait en güzel çiçekli iç mekan bitkilerinden biridir. Büyümesinin doğal ortamı, Güney Afrika'nın bataklık bölgeleridir.

Özellikleri ve sınıflarda

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler

Calla Etiyopya Kök benzeri bir rizomlu, ancak otsuların sayısına ait çok yıllık bir bitkidir. Bazal yaprakları geniş, 30-45 cm uzunluğunda ve 20-25 cm genişliğinde, yaprakların şekli tiroid kordat, taban kordat-kordat olduğunu.

Yapraklar 15-30 cm yüksekliğindeki düz uzun petioller üzerinde yükselir ve peduncle yüksekliği, çeşitliliğe bağlıdır ve 40 ila 150 cm arasında değişebilir.Yalnın bakımının neye dikkat etmesi gerekir ki evin calla düzenli olarak çiçek açar ve görünüşüyle ​​göze hoş gelir mi?

Evde başarılı bir şekilde büyüyen ve hatta üreyen pek çok callas çeşidi vardır. Yaprakların büyüklüğünde ve çiçek ve yatak örtüleri renginde birbirlerinden farklıdırlar.

Tüm çeşitliliğin arasında, aralarında Kalla ailesinin çiçek yetiştiricileri arasında en popüler olanlardan bahsedebiliriz:

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler
  • "Yeşil Tanrıça" - iki renkli bir peçe var, merkez "Huni" Çiçeğin beyazı, dış kısmı biraz uzamış, yaprakları rengiyle aynı hizadadır.
  • "Pembe Sis" - peçenin tabanı ve pembe rengin çiçeğinin kulağı;
  • "Kırmızı Arzu" - beyaz örtü ve kırmızı çiçeklenme-koçanı olan bir çiçek;
  • "Beyaz yelken" - en yaygın çeşitlilik, özelliği çok geniş bir çiçeklenme.

Bir saksı bitkisi olarak evde Etiyopya calla'nın yetiştirilmesi iç mekanınızı çekici hale getirecek ve tüm bakım kurallarının yerine getirilmesi koşuluyla size birçok olumlu duygu verecektir.

bakım

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler

İç mekan kültüründe Etiyopya beyaz calla, kendini iyi hissetmesi için çok az olduğu için oldukça iddiasız bir çiçektir.

Bu nedenle, düzenli ve bol miktarda çiçeklenme için, aynı zamanda iyi bir çiçek için, çiçek 12-14 saatlik bir süre boyunca parlak, ancak dağınık bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar, bu yüzden kışın fitolamlar şeklinde ek bir aydınlatma gerektirir.

Bir daireye bir çiçek yerleştirirken, batı ve doğu pencereleri bunun için en iyi yer olacak, ancak güney tarafında çok sıcak olacak ve kavurucu güneşten pritenyat gerekli olacaktır.

Çiçeklenme sırasında ve dinlenme döneminde optimum sıcaklık 18-20 derecedir, ancak bitki örtüsü başlangıcında 16 ° C'ye düşürmek istenir. Fabrikaya keskin sıcaklık farkları ve taslakları kesinlikle kontrendikedir.

Sulamaya gelince, bitkinin aktif büyümesi sırasında ve çiçeklenme sırasında - bol olmalıdır. Bu dönemde arazi her zaman nemli kalmalı, ıslak kalmamalıdır. Sulama için yumuşak, bekleme suyu kullanmanız gerekir. Sulama ev ek olarak Etiyopya callas günlük sıcak sağlanmalıdır "Duş", çünkü yüksek nem oranı için çok önemlidir. Tencere, ıslak kildite yerleştirilebilir veya bir su kabının yanına yerleştirilebilir.

Toprak bileşimi calla için özellikle önemli değildir, en önemlisi toprak besleyici, nem ve hava geçirgen olmalıdır. İç mekan bitkilerini çiçeklemek için evrensel nötr bir astar olabilir.

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler

Toprak karışımını kendi başına yapmak isteyenler için, çiçek yetiştiricileri eşit miktarda çimen, yaprak, turba, humus ve kum almayı öneriyorlar.

Bitki ekimden mayısa kadar çiçek açar. Çiçekler, bir buçuk aya kadar dayanabilen uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir. Yaklaşık iki hafta boyunca suda çok uzun bir süre durması için yarı üflenmiş tomurcukların olduğu bir çiçek kesin. Nisan sonunda çiçeklenme solmaya başlar ve haziran ayı boyunca tamamen durur. Çiçeklenme ve aktif büyüme sırasında, çiçek bir sıvı gübreler çözeltisi ile döllenmiş olmalıdır.

Bu durumda, besin karışımı doğru seçilmelidir. Yani, calla çiçekleri, daha fazla fosfor vermek ve büyüme aşamasında - azot gerekli olduğunda.

Üreme ve transplantasyon

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler

Çiçeğin kaç yıl dolduğuna bakılmaksızın, yıllık bir nakil gerekir. Bunu, dinlenme süresinin bitiminden sonra, yani temmuz - ağustos aylarında yapın. Çiçek, eski alt tabakadan çıkarılmalı, kuru yapraklardan temizlenmeli ve yeni bir toprak karışımına ekilmelidir. Çiçeğin kök boynunun toprağa fazla gömülmemesi önemlidir.

Tencere çok küçük olmamalıdır, çünkü kökler çok geniş olmamalıdır. Bitki, yanlamasına rizom sürgünlerinin dalını yıllık transplant ile çarpar. Aynı zamanda genç ayrık süreçler 1-2 gün kurutulur ve daha sonra küçük bireysel kaplara ekilir.

Bitki ayrıca çoğalabilir ve tohumlayabilir, bunun için sadece taze toplanması gerekir, bununla birlikte tohum üretimi üreme amaçları için kullanılır.

Tohumların kutulara ekilmesinden sonra raflara yerleştirilir. Tohumların maksimum aktif çimlenmesi için, oda sıcaklığının 20-22 ° C'de tutulması gereklidir. Fideler biraz büyüdükten ve güçlendikten sonra, bir pike başlatabilirsiniz. Toplamadan iki ay sonra, genç bitkiler tencere içine nakledilir. Genç Etiyopya calla'nın bakımı, bol sulama ve 15-18 ° 'lik optimum sıcaklığı muhafaza etmede yatmaktadır.

Hastalıklar ve zararlılar

Evde Etiyopya calla için bakım nasıl: kurallar ve öneriler

Etiyopya calli'ni etkileyen hastalıkların ana nedeni uygunsuz bakımdır. En yaygın hata ev çiçek yetiştiricileri dinlenme döneminde bol sulamadır.

Ayrıca, hastalıkların nedeni genellikle bitki ve taslakların hipotermidir.

Bitki açmazsa, o zaman, muhtemelen, pot çok sıkı veya bitki ışık eksik. Yanlış seçilen gübre ve dinlenme süresinin olmaması da çiçeklerin yokluğuna neden olabilir.

Neyse ki, Etiyopya beyaz calla çok nadiren haşere saldırılarına maruz kalıyor, ancak bu gerçekleşirse, büyük olasılıkla, "Davetsiz misafir" örümcek akarı olacak. Zararlılığın ilk görünümünde, bitki sıcak bir duş altında iyice durulanmış olmalıdır.

Etiyopyalı lahanayı evde iyi bakım için sağlayarak, çiçeklerini yılın sekiz ayı boyunca hayranlıkla izleyebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

79 − 71 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: