Zakrzep zostaje ujawniony. Co dalej?

Zakrzepy powstające w różnych częściach ciała są dość powszechnym zjawiskiem. Czym jest ta patologia? Zakrzep jest zakrzepem krwi, który tworzy się w świetle naczynia lub wnęki serca.

Dlaczego pojawiają się zakrzepy krwi?

Zakrzep zostaje ujawniony. Co dalej?

To patologiczne zjawisko powstaje z powodu zakłócenia układu koagulacji i antykoagulantów, gdy występuje zgrubienie i zwiększona krzepliwość krwi. Zakrzepy są zwykle tworzone w miejscu uszkodzenia ścian naczyń lub w miejscu z blaszkami miażdżycowymi. Następnie następuje mikroinflammacja, w wyniku czego osady fibryny są osadzane.

W ten sposób powstaje pierwotny skrzeplina. Wzrost skrzepu odbywa się poprzez laminowanie mas zakrzepowych zarówno w przepływie krwi, jak i przeciwko niemu. Następnym etapem jest oddzielenie i ustanie przepływu krwi. Takie zjawisko może prowadzić do śmierci.

Przyczyny powstawania skrzepliny:

 • Uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych;
 • Zmniejszenie prędkości przepływu krwi;
 • Zwiększona krzepliwość krwi;
 • Długotrwały bezruch (specyfika pracy, paraliż itp.);
 • Zmiany w tle hormonalnym (ciąża, aborcja, leki hormonalne, choroby układu hormonalnego);
 • Interwencja chirurgiczna, uraz, rana;
 • Choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca);
 • Predyspozycje genetyczne.

Objawy zakrzepu powstającego w nodze

Znaki różnią się w zależności od części krwi, w której się znajduje. Na przykład, gdy zakrzep w głębokiej żyle, wtedy jest gorączka, dreszcze, silny ból, błękit. Jednak kurs może być również bezobjawowy.

Gdy patologia znajduje się w żyle powierzchownej, łatwo ją wyczuwa, naczynie staje się bardziej zagęszczone, a gdy pojawiają się bolesne wrażenia dotykowe. Dotknięty obszar puchnie, staje się gorący i czerwonawy. Dzięki ułożeniu w kończynie dolnej pacjent odczuwa ból w łydkach, a także skurcze mięśni łydek.

Jeśli żyła jest zapalona i wykrywany jest skrzeplina w swoim świetle, zjawisko to w medycynie nazywa się zakrzepowym zapaleniem żył. W tym przypadku głównymi objawami są: ból w dotkniętym obszarze, gorączka, siniak, zaczerwienienie, obrzęk tkanek.

W kolejnym etapie choroby skóra zaczyna się łuszczyć, zmieniać kolor i pojawiają się niebieskawe plamy. Ogólnie objawy te są powikłaniem żylaków.

Jeśli zakrzep na nodze odpadnie, konsekwencje mogą być godne pożałowania. Zakrzep może utknąć w dowolnej części układu krążenia. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ często prowadzi do śmiertelnego wyniku, na przykład z powodu zablokowania tętnicy płucnej. Kiedy patologia jest zlokalizowana w głowie, możliwe jest zatkanie naczyń mózgowych, aw konsekwencji - udar.

Pierwszymi tego objawami są zaburzenia mowy, utrata równowagi i porażenie kończyn. Zablokowanie naczyń jelitowych prowadzi do zakrzepicy krezkowej i zapalenia otrzewnej. Porażka w naczyniu do karmienia serca powoduje zawał mięśnia sercowego.

Jak zapobiegać i leczyć skrzepliny na nogach

Aby temu zapobiec, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, które pomogą zabezpieczyć się przed zakrzepicą:

 • Nie zezwalaj na długi pobyt w jednej pozycji. Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się zrobić małe przerwy na ruch;
 • Przenieś więcej;
 • Aby prowadzić zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiać, kontrolować ciśnienie.

Jak określić zakrzep w nodze

Zakrzep zostaje ujawniony. Co dalej?

Najpierw trzeba dokładnie zbadać nogi, ponieważ skrzepy często występują dokładnie w kończynach. O zakrzepowym zapaleniu żył można powiedzieć, jeśli występują pieczęcie i zaczerwienienie obszaru żył, a także ból podczas palpacji (naciśnięcie). Ponadto temperatura w dotkniętym obszarze znacznie wzrośnie.

Znak Homansa - ból w mięśniach łydek z tylnym zgięciem stóp wskazuje na skrzeplinę. Należy zwrócić uwagę na jednolitość skóry nóg. W niektórych przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, ale można ją wykryć na niebieskawych obszarach skóry i niewielkich obrzękach.

Drobne objawy choroby: ogólne osłabienie, złe samopoczucie, gorączka. Należy zauważyć, że u osób w wieku rozłożonym najczęściej rozwija się zakrzepica żył głębokich żył na nogach.

Dzwonienie do lekarza po tym jest obowiązkowym ćwiczeniem. Lekarz oceni także oznaki zakrzepu uformowanego w kończynie dolnej, przepisze badanie (badanie ultrasonograficzne), testy krzepnięcia krwi (koagulogram), itp.

Metoda usuwania patologii dobierana jest indywidualnie w każdym konkretnym przypadku. Sposób leczenia zależy od lokalizacji skrzepu, jego rodzaju, obecności współistniejących chorób (np. Przeciwzakrzepowe są przeciwwskazane w przypadku wrzodów żołądka).

Aby zapobiec wzrostowi skrzepu, przepisywane są antykoagulanty (np. Heparyna). Po pierwszym kursie powinien nastąpić następny, który obejmuje bezpośrednie przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryna a).

Leki te sprawiają, że krew jest bardziej płynna i płynna, co zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Jednakże przyjmowaniu takich leków powinno towarzyszyć regularne dostarczanie testów, ponieważ leki z tej serii mogą powodować krwawienie (jelitowe, żołądkowe, które często obserwuje się przy wrzodzie). Leczenie za pomocą pigułek jest skuteczne tylko we wczesnym stadium choroby.

Jeśli skrzepy krwi na nogach dają powikłania, to w niektórych przypadkach konieczne jest uciekanie się do interwencji chirurgicznej. Podczas operacji usuwa się nieprawidłowy skrzep krwi. W medycynie zdarzenie to nazywa się trombektomią.

W obecności skrzepliny flotacyjnej, tylko lekarz prowadzący podejmuje decyzję o zastosowaniu leków przeciwpłytkowych, ponieważ skutki przyjęcia mogą prowadzić do oderwania się. Jeśli znajduje się w żyłach nóg, możliwe jest zastosowanie filtra asymetrycznego i prowadzenie terapii trombolitycznej. W takim przypadku zakrzep, który odpadł, nie będzie w stanie przejść dalej.

Inną metodą eliminacji - minimalnie inwazyjną - jest przenoszenie leków przez cewnik bezpośrednio do skrzepu. Za pomocą cewnika wprowadza się specjalne leki wchłanialne: Alteptazu, Streptokinase, Urokinase. Na przykład ta metoda może rozpuścić zakrzep w tętnicy płucnej.

Najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym jest przyjmowanie aspiryny (Trombo ACC). Zaleca się przyjmowanie tego leku lub jego analogów w arytmii i nadciśnieniu. Jeśli pacjent zaniedbuje takie leki, to wysokie prawdopodobieństwo zakrzepicy.

Jak rozpuścić skrzep powstający w nodze

 • Antybiotyki są przepisywane w celu łagodzenia stanu zapalnego, z gorączką, procesami ropnymi;
 • Leki przeciwzakrzepowe zmniejszające tworzenie się skrzepów. Po pierwsze, możliwe jest stosowanie heparyn drobnocząsteczkowych, a następnie tabletek. W tym czasie kontrolowana jest krzepliwość krwi, aby zapobiec krwawieniu;
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne łagodzą ból i stany zapalne, zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi;
 • Fibrynolityki rozpuszczają patologiczne skrzepy;
 • Wzmocnienie ściany naczyniowej za pomocą takich produktów, jak Detralex, Rutozid i analogi;
 • Maści, kremy, żele na bazie heparyny;
 • W leczeniu przewlekłego zakrzepowego zapalenia żył możliwe jest za pomocą fizjoterapii (promienie podczerwone, promieniowanie UV).

Aby dostosować przepływ krwi w żyłach, stosuje się elastyczne bandaże i bandaże - elastyczne uciskanie. Często istnieje potrzeba opatrunków na wszystkich kończynach. Przez dwa tygodnie konieczna jest kompresja przez całą dobę za pomocą elastycznych bandaży o średniej rozciągliwości.

Kiedy objawy stanu zapalnego przejdą, kompresja jest wykonywana tylko w ciągu dnia, kiedy występuje intensywna aktywność fizyczna. W tym celu stosowana jest specjalna dzianina. Jednak bandaż elastyczny powinien być ustalany i wyznaczany tylko przez lekarza prowadzącego, ponieważ w niektórych przypadkach może to być przeciwwskazane.

Zakrzep zostaje ujawniony. Co dalej?

Wysokosprawna hirudotherapy - leczenie pijawkami. Warto zauważyć, że kurs najlepiej jest prowadzić w placówce medycznej pod nadzorem specjalistów. Nie można stosować hirudoterapii z ropnym zakrzepowym zapaleniem żył.

Żywność powinna być również zrównoważona. Warto stosować więcej produktów wzmacniających ściany naczyń krwionośnych (cebula, czosnek, cynamon, melon, arbuz, imbir, ananas), więcej owoców i warzyw. W dniu zaleca się wypić co najmniej 2 litry płynu. Podczas zaostrzenia choroby należy wykluczyć z menu: mięso, ryby, fasola, groch, soja, róża psa, czarna porzeczka i banany.

Zadbaj o siebie i swoje zdrowie, a także o kontakt w czasie, aby pomóc specjalistom!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

50 − = 43

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: